Wolverhampton besegrade Manchester City i fredags, när 0-2 blev 3-2. Nu tar man sikte på ytterligare poäng på söndag.
Vilken jäkla moralboost i Wolves-lägret efter vändningen på Molineux Stadium i fredags, förvisso var man en man mer i 80 minuter men faktum är trots allt att vändningen kom mot självaste Manchester City, och vi alla är väl medvetna om vad det innebär att ligga under mot Peps lagbygge med 2-0 efter timmen spelad.
Att Wolves nu är igång efter att ha fått en trög start på säsongen 19/20, råder det inga som helst tvivel om. De infinner sig numer på en femteplats i tabellen, två poäng efter fjärdeplatsen och Chelsea, och vi tar nog inte i när vi påstår att det kommer att bli en jämn fight, in i det sista, när det kommer till den där Champions League-platsen.
Men nu är det trots allt så att Liverpool på Anfield, är – och blir – säsongens största utmaning för Santos mannar, att komma härifrån med några som helst poäng är inte direkt en garanti. Snarare tvärtom, det är bevisligen i princip omöjligt.
Liverpool har vunnit alla sina matcher på Anfield i ligaspelet, nio matcher har resulterat i nio segrar samt att Liverpool har målskillnaden 26-9 här. De snittar alltså i princip tre mål per match, och därför lär det onekligen krävas något utöver det vanliga ifall Wolves ska lyckas knipa poäng här.
Blir åtminstone en balja?
Även fastän nu Liverpool är överlägsna i den här serien – och möjligtvis även ute i Europa – så har deras försvar faktiskt varit något sämre än under fjolårets säsong. Det kan givetvis ha att göra med att man gör betydligt fler mål, men siffrorna talar sitt tydliga språk, Liverpool har släppt in 14 mål så här långt – i fjol landade siffran på 22 efter 38 spelade omgångar.
Nu har förvisso försvarsspelet sett bättre ut under de senaste omgångarna, vilket resulterat i att Liverpool hållit nollan intakt i tre raka matcher, men Wolves är Wolves, de infinner sig i en bra period och har dessutom besegrat Liverpool vid två tillfällen på de fyra senaste matcherna. Och med segern över City i bagaget, så tror vi åtminstone Wolves hamnar i målprotokollet på söndag.
Wolves lyser trots allt av självförtroende, och intar Anfield oerhört taggade. Därför tror vi på målmarknaden i det här mötet, och mer exakt på att båda lagen gör mål.
Målspelet betalar fina 1,90x insatsen hos spelbolaget Bethard och blir alltså vårt speltips från Anfield. Stort lycka till vid rygg!
RYGGA DITT SPEL HOS BETHARD – FÅ 1000 KR I BONUS!
Regler & Villkor gäller.
Betting hos Betfair: 1000 kr i bonus
Betfair bjuder alla nya kunder på en 100-procentig odds bonus, på upp till 1000 kr.
Skapa ett konto här.
Speltips:
| Speltips: | BLGM – Ja |
| Odds: | 1,90 |
| Bolag: | Bethard (1000 kr bonus) |
| Spelstopp: | 17:30 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar