All respekt för Elfenbenskusten här som är betydligt bättre än Curacao givetvis, men vi har samtidigt svårt att se att Tyskland inte ska vinna enkelt på nytt. De är alldeles för bra.
RYGGA 1 (-1.5 ASIAN) TILL 2.23 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
7-1 skrevs slutresultatet till till slut när Tyskland och Curacao drabbade samman i premiärrundan och det var också den enskilt största vinsten ett lag mäktade med där, fram till det att Kanada körde över Qatar med 6-0. Så några överkörningar har vi fått bevittna så här långt, där ju även Sverige är ett exempel med 5-1 mot Tunisien men överlag är nog ändå skillnaden något mindre än vad man faktiskt på förhand hade räknat med. Många av de mindre nationerna har stått upp väl och en konsekvens av det är vill vi påstå inte alls lika nedtryckta oss på favoriterna här i omgång 2. 1.40 har blivit 1.50 och det med all rätt också då värdet i premiärrundan just flest gånger har hittats på plussidan på underdogen, snarare än någon högre minuslina på favoriten.
Och det tänker vi utnyttja här när Tyskland och Elfenbenskusten drabbar samman på lördag, Tyskland vet vi är ett gäng som inte besitter några bromsar, utan de kör på till dess att domaren blåser av matchen och gör just det lite oavsett vad resultatet lyder. Det här är på många sätt och vis en maskin och smeknamnet därefter antar vi, sen har man så många gubbar med att rotera mellan så att man hela tiden bibehåller den där höga nivån, lite oavsett vem som spelar. Alla vill visa att de förtjänar en plats och skillnaden här på ett Tyskland och kanske ett Frankrike är att gubbe 12, 13 och 14 i Tyskland nästan är lika nära en startplats som gubbe 11 och det just den detaljen, den konkurrenssituationen, bidrar hela tiden till den där enorma energin Tyskland har på banan över 90 minuter.
Därför tycker vi också de alltid är intressanta att investera en slant i på asianmarkanden, efter 1-0 går de direkt för 2-0 och sen också strupen. Tyskland (-1.5 asian handicap) ser vi därmed som ett kanonspel här till 2.23x degen hos speljätten Unibet, det är fantastiskt värde även fastän vi hyser stor respekt för det här Elfenbenskusten, de gjorde det bra i premiären mot Ecuador men som vi ser det är de fortfarande en otrolig bit efter ett tyskt landslag.

Minst 2-0
Inga skador eller röda kort för Tyskland i premiärrundan och det betyder att Nagelsmann har exakt samma trupp tillgänglig här som då, inga skador sedan tidigare heller utan alla gubbar är tillgängliga för spel och det återstår helt enkelt att se ifall han gör några förändringar i en elva eller inte. Undav hade eventuellt kunnat få lira från start efter ett fint inhopp senast, men av allt att döma blir det just Havertz på nytt som nog också är sugen på att göra några mål till. Musiala, Wirtz och Sane är förväntade att starta strax bakom.
Elfenbenskusten har även de hela truppen tillgänglig för spel och här ser vi i alla fall ett logiskt byte i en elva sett till senast, det vill säga matchvinnaren Diallo in och så eventuellt Pepe ut. Just det är man förväntade att göra i alla fall, men överlag samma elva då det inte finns alls många anledningar att börja experimentera här inför Tyskland.
2-0 Tyskland säger vi därmed och kanske till och med 3-0, Tyskland är så pass bra och när de väl flugit ut startblocken på det sättet som man gjorde i premiären så bör det krävas ett något bättre motstånd än Elfenbenskusten för att kunna få stopp på dem. Vi spelar Tyskland (-1.5 asian handicap) och gör detta hos Unibet. Till 2.23x degen! Lycka till!
RYGGA 1 (-1.5 ASIAN) TILL 2.23 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000
Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | Tyskland (-1.5 asian handicap) |
| Odds: | 2.23 |
| Bolag: | Unibet (1000 kr gratisspel) |
| Spelstopp: | 22:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar