sociala medier facebook

Speltips Tjeckien – Sydafrika 18/6: Rakt spel

Vi kliver in i runda 2 här i VM nu och officiellt är det så att det är just Tjeckien och Sydafrika som sparkar igång den. Ett av de här lagen var vi mest överraskade kring i premiärrundan och det i negativ bemärkelse. Sydafrika. De plockar inte ett poäng i det här gruppspelet.

RYGGA TJECKIEN TILL 1.74 HOS LUCKY SPORT – 500 KR BONUS

Twitter Facebook

Det kanske enklaste bettet att placera efter att ha bevittnat hela premiärrundan i detta VM:et, rak etta på Tjeckien här och vi är också rejält överraskade över att den står en bit över 1.70 här hos Lucky Sport. Allt över det är bra värde och vår bedömning är då helt enkelt att speljättarna både fortsatt överskattar Sydafrika, samtidigt som de underskattar det här Tjeckien, ett Tjeckien som må vara långt från wow, men absolut att de är både ett steg och två större än Sydafrika.

Tjeckien löste en VM-plats via ett playoff i Europa som bekant och gjorde det via både ett Irland som varit bra under de senaste åren och till sist även ett Danmark vi vet håller en hög nivå. De spelade även 0-0 mot Kroatien i VM-kvalet och slutade väl där också klart och tydligt tvåa, det är tillräckligt övertygande för att en investering i dem ska vara intressant här till 1.74x degen. Sydkorea var bättre än Tjeckien i premiärrundan, det kommer vi inte ifrån, men små marginler avgjorde till slut och med lite tur hade verkligen tjeckerna kunnat knipa både en poäng eller tre.

Sen så ska Sydafrika här ha det större fokuset egentligen, det är främst på de grunderna vi väljer Tjeckien och hade nästan valt just Sydafrikas motstånd, oavsett vilket lag de än hade ställts mot – om det laget betalade just över 1.70x degen. Sydafrika stod för en usel insats i premiären och Mexiko hade kunnat vinna den matchen med 5-0 till och med, det hade legat närmre verkligheten i alla fall och det säger allt om vilken typ av prestation Sydafrika stod för. Otroligt svaga egentligen sett till alla aspekter av spelet, med allt från keepern, till försvaret och så även offensiven, att många börja konspirera kring Sydafrika och deras värdelösa insats säger det en hel del, för så dålig var den faktiskt. Klasskillnad här helt enkelt och frågan är om inte Sydafrika är sämst av alla lag i det här mästerskapet, många nämnde Qatar som en utmanare, någon annan ett Kap Verde, men av det vi sett hittills så är det nog Sydafrika dessvärre får den tråkiga titeln.

Tjeckien 2-0

Tjeckien åkte inte på några skador eller avstängningar mot Sydkorea i premiären utan har hela truppen tillgänglig på nytt på torsdag och det är såklart positivt, en förutsättning för det här gänget för att faktiskt kunna vara med och slåss om avancemang och kniper man alla tre pinnar mot Sydafrika, så talar mycket för att man tar sig vidare till ett slutspel. Tre poäng ska räcka om målskillnaden är positiv och även det är en detalj vi tänker tjeckerna bär på här.

Sydafrika fick syna två röda kort i premiären som bekant och det betyder att Swane och Sithole missar torsdagens fight, Sithole något svårare att ersätta tänker vi i och med att han startade premiären men överlag ett långt ifrån optimalt läge för ett gäng som underpresterade så kraftigt senast. Överlag dock en frisk trupp och inga skador är reggade här inför.

Med det sagt så återstår det väl bara att syna Tjeckien här, vi gör det till 1.74x pengarna hos Lucky Sport som bjussar alla nya kunder på 500 kr i välkomstbonus under VM. Mer om det kan ni läsa via länken precis här nedanför. Lycka till!

RYGGA TJECKIEN TILL 1.74 HOS LUCKY SPORT – 500 KR BONUS

NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000

Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.

Speltips:

Speltips:Tjeckien
Odds:1.74
Bolag:Lucky Sport (500 kr bonus)
Spelstopp:18:00
TV:TV-tablå
Stream:Live Streaming

Jämför odds: