En tredje raka seger är inom räckhåll för både Crystal Palace och Everton – vem drar det längsta strået på lördag?
Bästa möjliga start för både Crystal Palace och Everton, två av två möjliga segrar alltså. De förstnämnda har besegrat Southampton och Manchester United och Everton har slagit Tottenham och West Bromwich. Imponerande resultat, av båda sidor med andra ord.
Crystal Palace är som alltid ett klurigt motstånd, det vet vi sedan tidigare, att Zaha sprider skräck i offensiv väg och att man med Rodgers vid rodret plockar dem nödvändiga segrarna. Vi räknar dock inte med att Crystal Palace är med och slåss på den övre delen av tabellhalvan, det är typiskt Palace att stundtals se riktigt bra ut, men sedan falla tillbaka in i längre svackor. Så har det åtminstone sett ut under dem senaste åren.
Annorlunda signaler tycker vi Everton skickar den här säsongen, Ancelotti har fått in lirare som James, Allan och Doucoure, och samtliga tre har redan satt avtryck. De har som bekant samtliga lirat från start under inledningen och gett det här Everton så mycket mer, i både offensiv- och defensiv väg.
Everton ser alltså riktigt fina ut med James på banan, det är tydligt vilken klasslirare colombianen är. Möjligtvis inte Real-nivå, men herregud, inte långt därifrån. Han kliver in direkt från start och är klasser bättre än dem andra, ett mål och en assist på kontot redan men samtidigt i princip involverad i allt.
Everton är bättre
Tongångarna är alltså väldigt positiva i Everton-lägret, vi räknar med att det här laget är med och slåss om Europa-platser den här säsongen, även fastän man möjligtvis inte ska dra allt för stora slutsatser två omgångar in i seriespelet. Men truppen är otroligt fin, det går inte att komma från.
Vi är därför inne på att Everton kommer att besegra Crystal Palace på lördag. Det kommer att bli en tät och tuff batalj, men i slutändan så tror vi Everton står där som segrare. Man har en Calvert-Lewin i storform och en Richarlison det snart kommer att lossna för i målväg. Dock har brassen varit riktigt bra under inledningen. Och James där bakom.
Everton har en bättre höjd helt enkelt, och med den här starten i ryggen så räknar vi med att de kommer upp i nivå på lördag. En sak är åtminstone säker, de går för samtliga tre pinnar här på Selhurst Park.
Vi klickar in den raka tvåan på 1X2-marknaden, till finfina 2.10x insatsen hos spelbolaget Hajper.
RYGGA DITT SPEL HOS HAJPER – FÅ 100 KR I BONUS!
Regler & Villkor gäller.
Testa Leovegas: få 100 SEK i freebet
Leovegas ger alla nya kunder 100 kr extra att spela för vid en första insättning.
Skapa ett konto här.
Speltips:
| Speltips: | 2 |
| Odds: | 2.10 |
| Bolag: | Hajper (100 kr bonus) |
| Spelstopp: | 16:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar