speltips_skribent

Speltips 13/4 Wolfsburg – Augsburg: 1X2-tecknet måste testas!

Wolfsburg infinner sig i en tuff situation då de endast placerar sig två poäng ifrån fel sida av nedflyttningsstrecket. Det blev dock seger i helgen för deras del – kan det också bli en andra raka på fredag?

Twitter Facebook

spelbonus hos xbet

Snabblänkar: Oddsbonusar | Casinobonusar

Wolfsburg har under de senaste åren brottats med ofantligt många problem. Och urtåget ur Bundesliga kan fortsatt bli ett faktum när vi sammanfattar säsongen 17/18. Men det var faktiskt inte allt för längesedan Wolfsburg slutade på en andra plats i tabellen. Mer exakt var det säsongen 14/15! Det är alltså enbart två år sedan Wolfsburg spelade Champions League-fotboll, och de flesta minns säkerligen hur nära Wolfsburg faktiskt var på att slå ut självaste Real Madrid ur kvartsfinalen. De vann som bekant det första mötet med 2-0 på hemmaplan.

Det är dock helt andra tider nu, och det har endast skett på cirka två år. Som bekant kvalade man sig kvar i den högsta ligan förra säsongen, och i år ser det heller inte allt för ljust ut då Mainz – på en kvalplats – endast infinner sig två poäng bakom Wolfsburg i tabellen.

Som ni förstår var segern över Freiburg i helgen livsviktig för Wolfsburgs del, vore det inte för den hade man alltså just nu befunnit sig på en kvalplats, ner till Bundesliga 2. Och det var också Wolfsburgs första seger sedan i januari månad, och på fredagen väntar alltså en ny tuff utmaning, när Augsburg kommer på besök.

Augsburgs form är heller inte den bästa, då man endast noterats för en seger på de åtta senaste omgångarna i Bundesliga. Dock riskerar man inte direkt att åka ur den högsta serien, med tanke på att man trots allt har nio poäng ner till fel sida av strecket. Man har dessutom skött sig bra på resande fot, och endast noterats för fem nederlag här, och därför förväntar vi också oss en oerhört jämn batalj på fredagskvällen.

Vi höjer svårighetsgraden!

Det mest förekommande resultatet för Wolfsburgs del den här säsongen, har varit det oavgjorda resultatet. Nästan hälften (48%) av Wolfsburgs matcher i Bundesliga den här säsongen, har faktiskt slutat oavgjort. På hemmaplan är den exakta siffran 50, och i en sådan här tät och jämn match, talar det mesta alltså för ännu ett oavgjort resultat.

Augsburgs lär dessutom vara mycket nöjda med ett kryss på fredagen. På så vis håller man fortsatt Wolfsburg på distans. Och då är högst troligt ett nytt kontrakt säkrat, med tanke på att det då endast återstår fyra omgångar kvar att spela för.

Faktum är trots allt att den raka ettan inte alls känns säker på förhand. Samma sak gäller för den raka tvåan, och då betalar alltså det mittersta tecknet mest. Därför är det helt klart också värt en slant!

Hos spelbolaget Coolbet betalar det oavgjorda resultatet hela 3,45 x degen, och synas i sin tur med en lite mindre insats. Det är trots allt ett kryss! Stort lycka till vid rygg.

”oddsbonus”  RYGGA DITT SPEL HOS COOLBET – FÅ 1000 KR I BONUS!

Helt nytt spelbolag på marknaden – X-bet!

X-bet.co bjuder alla nya kunder på 1000 kr i välkomstbonus!
Gå med X-bet här.

Odds tips:

Speltips: X
Odds: 3,45
Bolag: Coolbet (1000 kr bonus)
Spelstopp: 20:30
TV: TV-tablå
Stream: Streama fotboll