speltips tipsmedoss kamil

Speltips Arsenal – Chelsea 23/4: Londonderby

Allt inför tisdagens Londonderby här mellan Arsenal och Chelsea. 21:00 rullar det igång och vi räknar med Arsenal här.

SPELA 1/1 TILL 2.30 HOS CASUMO – HÄMTA 100 KR FREEBET

Twitter Facebook

En stabil insats och till slut även en stabil trepoängare här för Arsenal mot Wolves i lördag och här har de därför en supermöjlighet att verkligen sätta press på Manchester City, Arsenal har efter dessa 90 minuter möjligheten att infinna sig fyra poäng före Man City och även fastän man lirat två matcher fler efter tisdagens batalj, så sätter man onekligen press på Man City inför Brighton borta här i veckan och även det är en stor morot för Arsenal. Någonstans kan detta släpande schemat ändå ge de lite kraft, för rent mentalt tror vi verkligen det kan påverka ett City, att Arsenal redan gjort jobbet i två omgångar framöver och att det nu är upp till dem att göra samma sak. Lite stress kan de mycket väl känna över den situationen.

Ett stort jobb ska dock göras här från Arsenals sida, Londonderby och ett under de senaste veckorna piggt Chelsea som tittar förbi här, Chelsea stod väl emot Man City i FA Cup-semin i lördags och har innan dess gått starkt med Palmer i spetsen. Obesegrade i sju raka matcher innan det, varav fem av de matcherna resulterade i en vinst. Därför ett Chelsea som mår betydligt bättre än tidigare, men även ett Chelsea får vi slå fast som faktiskt ställdes mot ett riktigt slitet City, men trots det förlorade. För det kommer vi inte ifrån, ett Man City både rent mentalt och på ett fysiskt plan absolut var uttömda efter returmatchen mot Real Madrid, men trots det vann de på nytt alltså och visst säger det främst mycket om City, men absolut att det säger någonting om Chelsea också.

Ett stekhett Londonderby är i alla fall vad vi har framför oss här och vi räknar som sagt med Arsenal på tisdag, de har slagit både Man City och Liverpool på Emirates Stadium i ligasammanhang och är i grunden det klart bättre laget. Vid det här läget, där man ”toppar” tabellen, med vinsten över Wolves i ryggen, så utgår vi bara från att Arsenal fortsätter ösa på. Pressen här på City i första läget får vi slå fast då alla i princip redan slagit fast att de kommer att vinna Premier League i år, det tror vi gynnar Arsenal i slutomgångarna och Chelsea slår man därför också på tisdag.

Ledning i halvtid, vinst i fulltid

Fortsatt lite av en drömsituation i Arsenal-lägret sett till truppläget och det kommer vi inte från är ytterligare en detalj som starkt talar för att Arsenal nu fortsätter vinna matcher. De har fortfarande alla spelare tillgängliga här förutom Timber och här mot Wolves såg vi dessutom en Trossard, Jesus och Kiwior kliva in från start, vilket innebär att man kan komma att ställa fram pigga ben här i form av en Martinelli, Jorginho eller till och med Partey som gjorde comeback senast. En otroligt tacksam situation för Arteta.

För Chelseas del såg läget i truppen relativt bra ut här om dagen om vi jämför med hur det sett ut tidigare, men nu har skadelistan börjat växa igen och Fofana, Lavia, Ugochukwu, James, Nkunku, Colwill, Gusto samt Chilwell missar alla tisdagens fight. Palmer har dessutom varit sjuk och är ett frågetecken och här får man såklart hålla sig uppdaterad. Stort avbräck i sådana fall såklart.

Med det sagt så gillar vi alltså Arsenal/Arsenal till 2.30x insatsen hos Casumo, ständigt ett lite roterande Arsenal här och det tycker vi talar för att de tar tag i taktpinnen direkt från matchstart med en stor energi, i jakten på ett tidigt 1-0 här innan halvtid. Chelsea kan vara farliga men en Jackson längst upp i banan känns tryggt på något vis, en målsumpare av rang och även fastän Palmer kommer att vara ett ständigt hot så har Arsenal betydligt fler av de hoten får vi slå fast. Så vi ser verkligen Arsenal göra 1-0 under första 45, något de brukar göra som vi vet, i 9 av deras 11 PL-fighter har de lyckats med bedriften och till 2.30x insatsen gillar vi därför 1/1 mycket här. Arsenal uppumpade nu efter Wolves där även lite av pressen släppt, det är roligare att lira boll då och speciellt när Londonderby väntar. Oddset hos Casumo!

SPELA 1/1 TILL 2.30 HOS CASUMO – HÄMTA 100 KR FREEBET

NY BONUS: 100 kr vid registrering

100 kr utan insättningskrav hos Betinia: Skapa ett konto, välja bonusen och börja spela.
Hämta dina 100 kr här.

Speltips:

Speltips: 1/1
Odds: 2.30
Bolag: Casumo (100 kr freebet)
Spelstopp: 21:00
TV: TV-tablå
Stream: Live Streaming

Jämför odds: