En sextondelsfinal mellan Brasilien och Japan på NRG Stadium i Houston, Texas. Ett möte som kittlar otroligt mycket så här på förhand, kan japanerna fälla Brasilien?
RYGGA BLGM – JA TILL 1.88 HOS BETHARD – 1250 KR GRATISSPEL
Ett Brasilien som i allmänheten lite växlat upp här för varje runda som passerat har varit känslan, men också i synnerhet Vinicius Jr. här som kanske var den stora anledningen till att den känslan vuxit sig starkare och starkare. Kanske inte överlag ett Brasilien som kollektiv som sett bra ut, men har man en gubbe som är världsklass, i sin absoluta toppform så ökar både förväntningarna men även tron på att Brasilien mycket väl kan ta sig hela vägen. Inte riktigt för att vi tror på just det scenariot, men i en jämn match mot Japan så kan mycket väl en Vinicius Jr. bli skillnaden.
Vi kommer dock inte att välja Brasilien till runt 1.70x pengarna här, ett odds som sjunker dessutom och som redan betalar under 1.70 hos exempelvis Bet365. Totalt ointressant även fastän Vinicius Jr. finns i laget, brassarna har gjort lite för lite för att man ska känna sig trygg i ett sådant spel, snarare tror vi på att Japan kommer att ha mycket att säga till om och orsaka en hel del trubbel för Brasilien i den här 16-delsfinalen. Och vi stänger heller inte riktigt dörren för ett japanskt avancemang, känslan säger att just Japan också passar Brasilien väldigt dåligt i och med hur hårt de arbetar och hur “orolig” den här typen av match kan bli. Brassarna kommer att få springa mycket och jobba även i defensiven och just utifrån den aspekten är faktiskt japanerna bättre.
Istället tycker vi därför om BLGM – Ja här till 1.88x pengarna hos Bethard, fint värde för ett favoritspel i detta VM och mycket mål har det ju som bekant också blivit. Bara japanerna själva har redan nätat vid sju olika tillfällen och har då även ett utvilat manskap här med tanke på att man roterade ganska mycket mot Sverige. Vi ser att man sårar Brasilien åtminstone vid ett tillfälle på måndag och ser verkligen den här matchen gå till förlängning, om inte Vinicius Jr. bestämmer sig för annat. Men just att han är så viktig är även det ett dilemma för brassarna, eller det borde vara det i alla fall.

2-1 Brasilien eller 1-1
Vi räknar med att Ancelotti formar exakt samma elva här på måndag som i mötet mot Skottland senast och det var en bra insats trots allt som resulterade i en trygg 3-0-vinst. Inga anledningar helt enkelt till att göra några byten och speciellt inte med tanke på att Raphinha än inte är tillbaka, så lika bra att fortsätta att starta med Rayan till höger, och så Cunha i mitten och Vini till vänster. Bruno, Casemiro och Paqueta bildar samtidigt ett mittfält.
Japan kommer fortsatt till spel utan Kubo men rapporter slår samtidigt fast att Itakura som blev utbytt skadad mot Sverige kommer att vara tillgänglig här. Och det är viktigt. Så överlag ett okej läge i en trupp med endast Kubo out, tar Japan sig vidare här så talar också mycket för att Kubo är tillbaka i en åttondelsfinal.
Med det sagt så ser vi alltså att båda lagen nätar här i Houston, Texas. 1-1 ett troligt utfall, men även 2-1 Brasilien, någonstans där för här tänker vi verkligen att det blir tuffare än mot Skottland för brassarnas del. Japanerna har kommunicerat att de har siktet inställt på guldet och vi kan därmed räkna med att de kommer att springa än mer här ju närmre de kommer. Sen kan de även lira boll, vilket helt enkelt talar för att även de kommer att ha mycket boll på måndag. BLGM – Ja spelas till 1.88x pengarna hos speljätten Bethard!
RYGGA BLGM – JA TILL 1.88 HOS BETHARD – 1250 KR GRATISSPEL
NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000
Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | BLGM – Ja |
| Odds: | 1.88 |
| Bolag: | Bethard (1250 kr gratisspel) |
| Spelstopp: | 19:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar