Stormöte i Frankrike i väntan på helgens fighter och mer exakt är det PSG och Monaco som gör upp. Tre poäng till PSG säger vi och tre trygga sådana.
RYGGA 1 (-1.5 ASIAN) TILL 1.833 HOS 10BET – 1000 KR BONUS
Ett PSG som tagit sig lite i kragen i alla fall här i Ligue 1 och att det hela har räckt till att kliva om Lens i en tabell och dessutom lämna de fyra poäng bakom sig, säger väl egentligen allt om styrkeförhållandena i den här serien och att PSG då har hela 12 poäng ner till närmsta motstånd efter Lens i Lyon sammanfattar väl det hela än bättre och när man nu infinner sig i den situationen, ja då ser vi ingenting stoppa de här i Frankrike längre.
PSG kan spela lite på halvfart och vinna dessa ligamatcher och det har vi fått bevisat så många gånger nu, 18 vinster av 24 möjliga lyder facit och då har de ju i princip varit dåliga i Ligue 1? Det är lite stämningen i alla fall när man läser rubrikerna och hört experter uttala sig. Monaco? De infinner sig först på en sjundeplats i tabellen och har varit väldigt mycket upp och ner, nu inne i en bättre period men det svänger verkligen snabbt för deras del och de har verkligen inte hittat en jämnhet än. Det Monaco litar vi inte riktigt på när den här typen av match väntar och speciellt inte på bortaplan där man lidit stort, de har bara vunnit 3 av 11 ligamatcher på bortaplan och ligger 10:a(!) sett till den tabellen.
Så att PSG vinner här på fredag tar vi helt enkelt för givet och har vi det som utgångspunkt så blir ju såklart asianmarknaden också intressant när PSG (-1.5) betalar 1.833x degen här hos 10bet. Det är bra värde trots att CL-spel väntar PSG här i nästa vecka då man ändå har fem dagar fram till dess och inte tre, eller fyra. Därmed gynnar det PSG mycket att man spelar redan här på fredag och det tror vi helt enkelt resulterar i att man vinner tryggt, man har ställts mot Monaco två gånger här under de senaste veckorna redan, i Champions League som bekant, där man spelade jämnare än vad man trodde på förhand, men PSG hade verkligen det dubbelmötet under kontroll trots att man inte stack iväg på något vis sett till målen. Det tycker vi bara slår fast att skillnaden är enorm mellan dessa lagen. PSG 2-0 minst säger vi och spelar PSG på asianmarknaden på fredag.
Skadeläget bättre
Dembele har varit tillbaka i full träning i veckan och är därmed redo för spel här på fredag och det är såklart alltid en boost för laget, även Mayulu sägs vara tillbaka och Neves är än inte helt borträknad, men Ruiz är definitivt out. Så ser läget ut i en trupp och det är bra förutsättningar slår vi fast och verkligen en hanterbar situation för Enrique.
Monaco har Salisu, Minamino, Pogba, Hradecky, Dier, Ouattara och Diatta alla out här, långt från perfekt men absolut en hanterbar situation för bortalaget också då många av dessa lirare varit out ett tag och inte alls lirat mycket under säsongen 25/26.
Med det sagt så säger vi helt enkelt PSG 2-0 eller 3-1 och spelar PSG (-1.5 asian) till 1.833x degen hos 10bet, allt över 1.80 ser vi som bra värde här och i och med skillnaden och ser verkligen att PSG sätter ner foten mot Monaco den här gången.
RYGGA 1 (-1.5 ASIAN) TILL 1.833 HOS 10BET – 1000 KR BONUS
NY LICENS & BONUS: Matchat gratisspel upp till 1000 kr hos Unibet
Spela för 1000 kr och få 1000 kr gratisspel av Unibet som kör under ny licens. Det betyder att alla kan hämta hem ovannämnda gratisspel, även gamla kunder (om ni än inte reggat er på nytt).
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | 1 (-1.5 asian handicap) |
| Odds: | 1.833 |
| Bolag: | 10bet (1000 kr bonus) |
| Spelstopp: | 20:45 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |


Lämna en kommentar