sociala medier facebook

Speltips Norge – Danmark 24/9: Minst tre mål

Grupp 4 i A-divisionen här i UEFA Nations League och det är som bekant premiärrunda som gäller. Norge, Danmark, Portugal och Wales gör upp om två kvartsfinal-platser under hösten.

RYGGA ÖVER 2.5 MÅL & BLGM – JA TILL 2.02 HOS NYA EXPEKT – 1500 KR BONUS

Twitter Facebook

Norge tog hela världen med storm i sommarens världsmästerskap och vi förutsätter helt enkelt att man faktiskt bibehåller den fina nivån från just inför VM, under VM och framöver, för verkligen allt tyder på att det norska landslaget är på väg just dit. Ingen annanstans, med truppen framför oss här också ser det ju onekligen lovande ut med rätt ålder, mycket erfarenhet och trevliga unga talanger som är på väg uppåt inom fotbollen i Europa.

Däremot är det alltid svårt att veta var vi får av lagen i en premiärrunda av Nations League, dessutom då så nära inpå säsongsstart i alla de europeiska ligorna. Lägg även där till ett VM i sommar och än mer blir oklart, långa säsonger, många resor och frågan är hur laddade både Norge och Danmark kliver in i det här mötet. Danmark spontant något mer än Norge med tanke på missat VM och dessutom detaljen här om att Norge faktiskt numer är gänget att slå för alla lag i Norden. För det är en sak som är säker just nu, att det är Norge som är jagade och inte ett Danmark längre. Eller Sverige.

Så en häftig batalj tror vi här på torsdag, trots lite träningslandskamp-vibbar över det här mötet. Danmark förutsätter vi kliver ut hårt och i jakten på alla tre pinnar och vi ser de verkligen såra ett Norge som kanske fortsatt mer njuter av allt som hänt, framför att genomföra en 100-procentigt disciplinerad försvarsinsats här. Det vore inte jättekonstigt direkt, om man hade lite problem med att ladda om så nära inpå ett lyckat VM. BLGM – Ja gillar vi därför mycket och det kombinerat med över 2.5 mål i matchen betalar 2.02x pengarna hos speljätten nya expekt, per automatik goda möjligheter här att ett tredje mål ramlar in i Oslo då Norge i grund och botten också är ett offensivt riktat gäng, klarade linan i alla sex matcher i VM i sommar och det talar onekligen sitt tydliga språk. Klarade tom just det här kombinationsspelet i alla sex VM-matcher, så ett kalasodds här med allt över 2x.

2-1 Norge?

Ingen Alexander Sorloth här för Norges del, men annars en trupp som ser ut att vara intakt och som påminner om den från VM väldigt mycket, Ödegaard är med, Håland likaså och vi lär även få se en Schjelderup, Bobb/Nusa från start. Den förstnämnda är redan varm i kläderna borta i Portugal och fortsätter göra det bra i Benfica-tröjan, så han eventuellt in direkt här och så Nusa till höger eventuellt. Berge och Berg båda två uttagna också.

Danmark har äntligen fått tillbaka Christensen från skada och han är tillgänglig för spel på torsdag, så vi förutsätter att han kliver in från start direkt och så lär även Dorgu, Hojlund och gubbar som Maehle, Hojbjerg (kapten), Isaksen och Bah lira. Också det en mycket bra elva får vi konstatera och viktigt att Hojlund fått näta lite här i Napoli under inledningen också.

Med det sagt så landar vi kombinationsspelet Över 2.5 mål i matchen & BLGM – Ja, spelet finns hos nya expekt till 2.02x pengarna och så säger vi 2-1 Norge! Lycka till.

RYGGA ÖVER 2.5 MÅL & BLGM – JA TILL 2.02 HOS NYA EXPEKT – 1500 KR BONUS

NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000

Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.

Speltips:

Speltips:Över 2.5 mål i matchen & BLGM – Ja
Odds:2.02
Bolag:nya expekt (1500 kr bonus)
Spelstopp:20:45
TV:TV-tablå
Stream:Live Streaming

Jämför odds: