Nästan dubbla insatsen här för ett betydligt bättre Celta Vigo, som dessutom lirar på hemmaplan. En så kallad no-brainer detta. Oddset hos nya expekt.
RYGGA CELTA VIGO TILL 1.96 HOS EXPEKT – 1000 KR GRATISSPEL
La Liga är tillbaka efter ett litet juluppehåll och fräscha lag därför vi har framför oss, det ska man ta hänsyn till här och en hel del lag som även fått tillbaka lite gubbar från skada. Även det någonting man får ta hänsyn till såklart och med allt det med i beräkningarna här inför lördagens fight mot Celta Vigo och Valencia är åtminstone vår bild av den här fighten ganska så klar.
Celta Vigo är ett klart bättre fotbollslag och är också i strålande form här inför, obesegrade i ligaspelet sedan den 30 november och Celta har då bland annat hunnit med att besegra Real Madrid med 2-0 på Bernabeu och slå Athletic Club tryggt just här hemma med samma resultat. 2-0. Så verkligen ett Celta som steppat upp här på slutet och som nu också är med här uppe och slåss om Europa, allt detta alltså samtidigt som de lirat Europa League-fotboll under hela hösten. Det är både imponerande och ett kvitto på att man faktiskt är riktigt jäkla bra i år.
Om Valencia kan vi inte direkt säga samma sak utan de lider fortsatt stort här i La Liga och har bara ett poäng ner till Girona och 18:e platsen, blott 3 vinster på 17 omgångar lyder facit och så är formen heller inte den bästa då Valencia inte vunnit en fight sedan den 21 november. Skillnaden ganska så uppenbar ifall ni frågar oss och addera därtill att Valencia vantrivs på resande fot – de har ännu inte vunnit en match på bortaplan och bara inkasserat blott tre poäng. Därför gäller det också att passa på att fynda här hos nya expekt, det raka spelet betalar just nu 1.96x pengarna och det är på tok för högt, ett odds som lär sjunka ju närmre spelstopp vi kommer här under lördagen.
Celta Vigo 2-1
Ingen Manuel Sanchez här för Celtas del pga avstängning och även Borja Iglesias missar med en ryggskada, men annars ser en trupp ut att vara intakt och det får vi ju bara slå fast är väldigt goda förutsättningar för hemmalaget. Inga som helst anledningar därför att låta bli det här trevliga värdet.
Valencia har Dimitrievski och Comert som två frågetecken här inför, båda osäkra till spel men bortser vi från de mår man riktigt bra rent truppmässigt och har alla gubbar tillgängliga. Så lirare som Duro, Beltran, Pepelu och Gaya kommer alla att starta lördagens fight för gästerna.
Med det sagt så konstaterar vi att uppgiften ändå blir för stor för Valencia och synar alltså detta Celta till att över 1.90x här hos nya expekt, 1.96x är riktigt bra helt enkelt och det är därför bara att köra. Vi säger 2-1 Celta Vigo och passar även på att lyfta nya expekts deal precis här nedanför, alla nya kunder kan hämta hem uppåt mot 1000 kr gratisspel av speljätten just nu. Lycka till!
RYGGA CELTA VIGO TILL 1.96 HOS EXPEKT – 1000 KR GRATISSPEL
NY LICENS & BONUS: Matchat gratisspel upp till 1000 kr hos Unibet
Spela för 1000 kr och få 1000 kr gratisspel av Unibet som kör under ny licens. Det betyder att alla kan hämta hem ovannämnda gratisspel, även gamla kunder (om ni än inte reggat er på nytt).
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | 1 |
| Odds: | 1.96 |
| Bolag: | Nya expekt (2000 kr gratisspel) |
| Spelstopp: | 14:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |


Lämna en kommentar