sociala medier facebook

Speltips Atletico Madrid – Real Madrid 20/9: Tung match!

Ett superhett Madrid-derby väntar och även fastän vi är tidigt in på säsongen så slår vi fast att det här är en av de viktigaste matcherna för säsongen, för båda lagen. Här sätter man tonen för framtida veckor och månader.

RYGGA REAL MADRID TILL 2.01 HOS COMEON – 500 KR BONUS

Twitter Facebook

Tidigt in här i La Liga givetvis och endast omgång 6 som gäller när Atletico Madrid tar sig an Real Madrid på Wanda Metropolitano på söndag. Däremot en nyckelmatch och en direkt final vill vi påstå, för båda lagen här där konsekvenserna kommer att bli enorma för förloraren. Förlorar Real Madrid det här derbyt samtidigt som Barca vinner i helgen, ja då är i princip ligan avgjord och det må låta otroligt när vi endast är i september månad, men Real har i princip aldrig tagit igen ett sådant avstånd upp till Barca och då är Barca minst sagt otroliga i år också som bekant. De vinner varje match med 5-0 är känslan och kommer uppenbarligen inte att tappa många poäng framöver.

För Atletico Madrids del handlar det samtidigt om att hänga på, ska man nästan som alltid halka efter och förlora ligatiteln tidigt, eller slår man Real Madrid här och skickar en signal till både Los Blancos och Barca. Det är vad som står på spel här i Madrid på söndag och förutsättningarna här därför alldeles utmärkta får vi konstatera. En riktig jäkla pangmatch det här och känslan är att det kommer att smälla rejält på banan också, även utanför arenan lär det vara tydligt att det vankas Madrid-derby och vi har därmed helt enkelt en fantastisk söndag framför oss här i Spanien.

Och vi är alltså inne på att en fight av kategorin en final, kommer att ge Real Madrid extra kraft i det här mötet, man har fler spelare i laget som har den där absoluta egenskapen som väldigt få spelare besitter på den här nivån, den där spetsen och förmågan att vinna och när så här mycket står på spel så är vi alltså inne på att de detaljerna kommer att avgöra. Mbappe är i strålande form dessutom vilket hjälper till ganska rejält, även Bellingham och ett par andra gubbar här som sticker ut när vi tittar närmre på trupperna och jämför de mellan varandra. Atletico var riktigt jäkla bra mot Osasuna här senast men det var Osasuna på hemmaplan och har annars stått för en ganska svag inledning på säsongen, så även det en detalj man ska ha med sig in här, ett Atletico långt ifrån sin absoluta topp och just avsaknaden av den där absoluta nian som pangar in mål tror vi fäller dem på söndag. Alvarez sägs få starten men frågan är vad status är där egentligen, David som plockats in har redan hunnit näta och det är bra, men det är långt från en nia för den här nivån. Real är bättre helt enkelt och vi kommer därför också att investera en slant i dem här. allt över dubbla degen lockar när de MÅSTE hänga på Barca här i helgen, desperata efter vinsten och det kommer att synas.

Real Madrid 2-1

Barrios och Sorloth är än inte 100 och är därmed osäkra till spel här i derbyt, sägs vara väldigt nära comeback nu men än oklart alltså om de kommer att kunna lira den här matchen. Alvarez eller David därför på topp och annars så ser läget i en trupp bra ut och lirare som Baena, Kang-in och Lookman förväntas alla att starta. Här kan man hålla lite koll på Kang-in som fullständigt exploderat i Atletico-tröjan, eventuellt lite att ta i här med exploderat, men han har varit otrolig och stått för många nummer numer som verkligen stuckit ut och skrikit världsklass. Det trodde vi direkt inte när han värvades in till klubben.

Real Madrid får klara sig utan Militao, Rodrygo och Mendy och det är ett oförändrat läge därmed, de här gubbarna har inte gjort en minut den här säsongen och vi konstaterar därmed att situationen är hanterbar för Mourinho, som har många alternativ här på söndag. Dumfries förväntas starta istället för Alexander-Arnold och så lär Bernardo Silva inleda bänk, samtidigt som Tchouameni och Valverde startar. Guler är given från start också och Vini kommer inte att bänkas, oavsett hur blek han än varit under inledningen. Men det här är samtidigt också ett ypperlige läge för brassen till att vända på saker och ting och någonting säger oss att han kommer att plocka fram just någonting sådant här.

Vi spelar Real Madrid att vinna till 2.01x degen hos Comeon och säger 2-1 Real Madrid. Knepig match, men Mbappe är så pass bra just nu och Bellingham, samt Guler också att vi ser att de löser det här. Guler den mest kreativa mittfältaren i världen just nu enligt statistiken och Mbappe kommer därmed att komma till lägen, sen får vi se om han sätter dem eller inte. Gör han det så vinner Real den här matchen som vi ser det. Lycka till ifall ni hakar på här.

RYGGA REAL MADRID TILL 2.01 HOS COMEON – 500 KR BONUS

NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000

Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.

Speltips:

Speltips:2
Odds:2.01
Bolag:Comeon (500 kr bonus)
Spelstopp:16:15
TV:TV-tablå
Stream:Live Streaming

Jämför odds: