sociala medier facebook

Dagens dubbel 3/5: Odds från Allsvenskan & La Liga

GAIS ställs mot Örgryte på hemmaplan och Real Betis tar sig an tabelljumbon Real Oviedo hemma i Sevilla. Två hemmavinster är vad vi räknar med att få se här och synar den här dubbeln hos speljätten nya expekt. Spelstopp är 16:30.

RYGGA VÅR DUBBEL TILL 2.34 HOS EXPEKT – 1500 KR GRATISSPEL

Twitter Facebook

GAIS – Örgryte: 1 (1.46)

Nu ramlar den väl ändå in, den första trepoängaren för säsongen för GAIS del när Örgryte väntar på hemmaplan här på söndag. Örgryte är vi alla överens om kommer att få det tuffast i jakten på ett nytt kontrakt i Allsvenskan 2027 och även fastän de inledningsvis har gjort det bra, med poäng i tre av fem omgångar så är det här en match de inte riktigt ska räcka till i, när GAIS verkligen desperat jagar tre poäng på Gamla Ullevi.

Och oddssättningen talar även sitt tydliga språk här, GAIS finns till 1.46x pengarna här hos nya expekt och är inte direkt intressant som ett singelspel, men vi tycker att den fyller en funktion i en dubbel när vi får 2.34x pengarna för hela paketet. Tunga avbräck i Holmén och Lundgren givetvis och det betyder också att man får omvärdera GAIS säsong lite, speciellt då också när man inlett som man gjort men Örgryte hemma ska oavsett vad resultera i en trea. Så enkelt är det.

Vi kör därför, vi klickar in GAIS som vinnare till 1.46x degen och säger 2-0 här.

Real Betis – Real Oviedo: 1 (1.60)

En annan trygg favorit i Real Betis här som vi ser det, de är såklart mil före detta Real Oviedo sett till egentligen alla plan och visst kan man argumentera för att Real Oviedo slåss för sin överlevnad, men Real Betis behöver även de vinna för att med all säkerhet få behålla sin femteplats i en tabell då Getafe och Celta jagar bakom. Någon slags morot är det och en bra insats stod också Real Betis för här senast mot Real Madrid när man löste 1-1 via en kvittering i den absolut sista minuten, den typen av avgörande brukar kunna bidra med lite extra energi också och som vi ser det är därför Real Betis till 1.60x pengarna ett trevligt spel i den här dubbeln.

Real Oviedo har förlorat 10 av 16 bortamatcher den här säsongen och står på totalt 2 vinster med 34(!) insläppta mål, det är siffror som ger någon bild i alla fall kring vad de faktiskt har åstadkommit på resande fot och även fastän man nu vann här på bortaplan senast, och faktiskt plockat en hel del poäng under de senaste veckorna, så torskade man sin nyckelmatch i förra helgen mot Elche på hemmaplan och det tror vi direkt kan betyda luften ur. Dessvärre, det var exakt den matchen man skulle ha vunnit i just det skedet och nu så ser saker och ting inte alls bra ut – man har sju poäng upp till säker mark med fyra omgångar kvar att spela.

Så gör Real Betis bara det första målet här så kan det nog rinna på sen och med det sagt så synar vi som sagt Betis + GAIS och gör det till 2.34x pengarna hos nya expekt.

RYGGA VÅR DUBBEL TILL 2.34 HOS EXPEKT – 1500 KR GRATISSPEL

NY LICENS & BONUS: Matchat gratisspel upp till 1000 kr hos Unibet

Spela för 1000 kr och få 1000 kr gratisspel av Unibet som kör under ny licens. Det betyder att alla kan hämta hem ovannämnda gratisspel, även gamla kunder (om ni än inte reggat er på nytt).
Hämta din bonus här.

Speltips:

Speltips: GAIS & Real Betis
Odds: 2.34
Bolag: Nya expekt (1500 kr gratisspel)
Spelstopp: 16:30
TV: TV-tablå
Stream: Live Streaming

Jämför odds: