Fin start på omgång 28 här i Premier League när tabelltrean Nottingham ställs mot tabellfyran Manchester City. City kan kliva om Nottingham vid vinst. Så tror vi också det blir här.
RYGGA 2 & ÖVER 1.5 MÅL TILL 2.26 HOS BETHARD – 500 KR BONUS
Urtåget ur Champions League som bekant ett faktum för Manchester City och sedan tidigare är de även out ur EFL Cup efter en förlust mot Spurs i oktober månad, därmed finns nu bara Premier League och FA Cupen att lira för här framöver och just i FA Cupen väntar en kvartsfinal mot Bournemouth i slutet på mars månad, vilket betyder att det verkligen är fullt fokus på Premier League just nu. Bara på det och just en fjärdeplats man ska försöka säkra under slutspurten.
Och med endast ett fokus från Citys sida så tänker vi att det här väl rimligtvis bör kunna gå vägen, vi vet att de lidit en hel del av skador i en defensiv och att man så fort man fått tillbaka någon lirare, förlorat en annan och därför har det heller inte varit helt optimalt att spelschemat har varit så intensivt heller såklart. Men nu tänker vi att det bör kunna se lite annorlunda ut och att City bör kunna fortsätta vinna framöver, två raka vinster i ryggen här inför lördagens fight mot Nottingham nu och i och med formen på Nottingham, som verkligen tappat fart, så ser vi verkligen City inkasserade en tredje raka.
Visst är det fortsatt en tuff, tuff bortafight det här men Nottingham har som sagt inte riktigt gått att känna igen under de senaste veckorna, blott en vinst har det blivit här i ligaspelet på de fem senaste omgångarna och även fastän det varit tufft motstånd man stött på, så tillhör ju ändå Man City här samma kategori. Om inte en bättre sådan. För förluster här har inkasserats mot Bournemouth, Fulham och Newcastle. City är trots allt bättre än alla de lagen sett till en tabell. Så vi räknar med nya problem för Nottingham och gillar värdet till höger nu när City bara har PL att fokusera på, helt klart en befogad favorit och slänger vi även in ett överspel med en lågt satt lina, ja då trissas oddset upp fint här hos speljätten Bethard. Ett kombinationsspel härifrån City Ground alltså!
Skadeläget allt bättre
Rodrigo och Bobb båda fortsatt out som bekant och så saknas även Stones, Akanji samt Ake här. Inte optimalt med tre mittbackar out såklart men Khusanov och Dias räknar vi med sköter saker och ting väl där bakom. Därmed ett City som verkligen fortsatt kan ställa fram ett slagkraftigt gäng med lirare som Håland, Doku, Marmoush, Savinho etc.
Nottingham som vanligt höll vi på att skriva och gjorde det med i princip en fullt frisk trupp, bara Carlos Muguel är out och han vet vi inte lirat alls den här säsongen i princip. Så verkligen rent skademässigt ett Nottingham i jättebra slag, det har dock inte riktigt hjälp uppenbarligen när motståndet varit en aning tuffare här på slutet. Så verkligen inte fel att utgå från att de stöter på problem på lördag.
Med det sagt så väljer vi alltså Man Citys sida här och adderar till över 1.5 mål i matchen som tillsammans betalar 2.26x pengarna hos Bethard, 2-1 City kanske, någonstans där räknar vi med att vi hamnar här. Ska kunna gå och 2.26x är trevligt värde. Lycka till!
RYGGA 2 & ÖVER 1.5 MÅL TILL 2.26 HOS BETHARD – 500 KR BONUS
500 kr bonus hos Golden Bull
Golden Bull bjussar alla nya kunder på 500 kr i välkomstbonus. 100% upp till 500 kr.
Hämta den här!
Speltips:
Speltips: | 2 & över 1.5 mål |
Odds: | 2.26 |
Bolag: | Bethard (500 kr bonus) |
Spelstopp: | 13:30 |
TV: | TV-tablå |
Stream: | Live Streaming |
Lämna en kommentar