Alla är överens här inför måndagens möte mellan Athletic Bilbao och Rayo Vallecano, målsnålt och tråkigt på San Mames. Vi tänker precis tvärtom och nyttjar det fina värdet på målmarknaden.
RYGGA BLGM – JA TILL 2.18 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
Rayo Vallecano var vi redan inför Girona inne på är småspännande här i La Liga och att förväntningarna efter fjolårets säsong i alla fall står sig intakta in på den nya säsongen då man till stor del har fått behålla samma gäng. Det enda som talar emot en lika bra säsong som i fjol är väl Europa som man ser ut att kvala sig in till och bara den detaljen, att Europa nog av allt att döma väntar sammanfattar ju saker och ting väl. Rayo med en jättefin säsong i fjol och därmed ser vi också att de gör det jobbigt för ett Bilbao som ändå darrade lite i premiären mot Sevilla.
En fin start fick man, Bilbao gick upp i en tidig 2-0-ledning mot ett då väldigt blekt Sevilla, men så småningom jobbade sig Sevilla in i matchen och hann med att göra både 2-1 och 2-2. Sen kom avgörandet till slut från hemmalaget och Bilbao kunde sammanfatta omgång 1 på ett fint sätt med full pott. Men just Sevillas lilla comeback där, tycker vi säger någonting om Bilbao och deras mer framåtlutade spel, här hemma brukar de kunna gå för det lite mer tydligt nu för tiden och det öppnar onekligen upp för målspelet tycker vi som Unibet trissar upp oddset på rejält.
2.18x pengarna för BLGM – Ja tycker vi är jättebra, Rayo med tre fullträffar mot Girona på bortaplan i premiären och med lirare som de Frutos, Diaz, Palazon och Alvaro Garcia har de en intressant offensiv. Skapade jättemycket i den premiären och visst var det ett svajigt Girona som stod för motståndet där, men vi ser verkligen att Rayo är kapabla att störa betydligt bättre fotbollslag än så, till och med ett Real Madrid och Barcelona. I fjol mäktade man trots allt med en poäng mot Real Madrid och Atletico Madrid, och förlorade bara med uddamålet mot Barca på bortaplan. Så här finns kvalité och Unai Simon tror vi därför får hämta ut i alla fall en balja från nätmaskorna på måndag.
1-1 eller 2-1 Bilbao?
Athletic Bilbao kommer definitivt till spel här utan Unai Egiluz och så har man frågetecken även på Sancet och Gomez som missade spel här närmst också, Sancet tillbaka vore bra och nyttigt för en offensiv, men vi har samtidigt svårt att se att han ska starta den här matchen oavsett. 30 min är väl möjliga och så konstaterar vi även att hemmalaget inte lider av några avstängningar, så förutsättningarna här inför väldigt goda sett till en trupp.
Rayo har Mumin, Felipe och Valentin uppsatta på en skadelista men resten av truppen är intakt. Positivt här också slår vi fast och inledningsvis ser vi också att deras Europa-matcher bara är positivt, så småningom kan det slita på truppen, men just nu bara bra då man håller hela truppen varm och nöjd. Dessutom en bra möjlighet också för Inigo Perez till att få se fler av sina spelare.
BLGM – Ja därför, superbra här till 2.18x pengarna hos Unibet. En jämn match där vi ser att Rayo orsakar en hel del trubbel för hemmalaget som sagt. 1-1 eller 2-1 landar vi i här och passar även på att lyfta Unibets grymma välkomstbonus via länken precis här nedanför. Alla nya kunder kan hämta hem ett gratisspel till ett värde av 1000 spänn. Lycka till!
RYGGA BLGM – JA TILL 2.18 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
NY BONUS: Matchat gratisspel upp till 1500 kr hos ComeOn
Alla nya kunder kan hämta hem ett gratisspel till ett värde på upp till 1500 kr hos ComeOn. Ny bonus här sedan den 13 augusti – och inför säsongsstart!
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | BLGM – Ja |
| Odds: | 2.18 |
| Bolag: | Unibet (1000 kr gratisspel) |
| Spelstopp: | 19:30 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |


Lämna en kommentar