Nottingham Forest med säsongens första trea här hemma på City Ground. Det sker här på måndag.
RYGGA FOREST TILL 2.27 HOS HAJPER – 500 KR BONUS
Nottingham Forest med blott ett nederlag så här långt efter sju spelade omgångar, det är starka papper och bekräftar även någonstans att Forest är att räkna med in the long run här i Englands högstaliga. Absolut att det finns många fler sämre lag i den här serien och absolut att man därför vågar slå fast att Forest kommer att lira i PL under de nästkommande åren också.
Vi tycker Forest gjort väldigt mycket bra och att de har väldigt mycket på plats, det är imponerande med tanke på att man faktiskt gör sin blott tredje säsong i Premier League. Så bra känslor kring hemmalaget här inför och här närmst plockade man dessutom ett poäng på Stamford Bridge, vilket onekligen förstärker den känslan. Så poäng mot Chelsea och Brighton samt en vinst på Liverpool på Anfield. Det är riktigt bra.
Vi tänker därför även att Forest första trea på hemmaplan bör kunna ramla in här när vi stänger omgång 8 på måndagskvällen. Visst passar ofta bättre motstånd Forest omställningsspel bra, men nu tänker vi att vi kommer att få se ett betydligt större mod hos hemmalaget, eftersom de själva är väl medvetna om att det är dags att vinna den här typen av matcher med. Mot Palace bör per automatik chanserna vara goda trots allt i och med status på Palace och det raka spelet är därför klart intressant till allt över 2.20x i vår värld. Här får vi alltså 2.27 och det behöver faktiskt testas.
Skadeläget bra
Danilo, Sangare och Ward-Prowse är alla out här för Forest på måndag men Gibbs-White bör kunna hinna tillbaka, sägs ha en god chans att lira det här mötet och det är överlag okej förutsättningar rent truppmässigt får vi slå fast. I bra slag hemmalaget.
Crystal Palace får samtidigt klara sig utan Riad, Turner (får inte ställas mot sin klubb Forest), Franca, Munoz och Holding, samt så missar högst troligt även Doucoure fortsatt, men han är på väg tillbaka nu.
Med det sagt så ett inte allt för optimalt truppläge här hos Palace som alltså fortsatt lider på många plan, har ännu inte vunnit en fight och har även noterats för två raka torsk här inför. Mot Liverpool och Everton. Som vi ser det därför, fint slagläge för Forest här. Den raka ettan därför, till 2.27x degen hos Hajper! Lycka till.
RYGGA FOREST TILL 2.27 HOS HAJPER – 500 KR BONUS
BONUS: 100% upp till 500 kr hos Bethard
En 100-procentig odds bonus finns att ta del av för alla nya spelare hos Bethard.
Hämta din bonus här.
Speltips:
Speltips: | 1 |
Odds: | 2.27 |
Bolag: | Hajper (500 kr bonus) |
Spelstopp: | 21:00 |
TV: | TV-tablå |
Stream: | Live Streaming |
Lämna en kommentar