Allt talar för att vi får se mål på BayArena på fredag, Leverkusen otroligt underhållande inledningsvis och Stuttgart likaså. Fyra kassar här, minst.
RYGGA ÖVER 3.5 MÅL TILL 1.94 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
Blott en vinst för Bayer Leverkusen här i Bundesliga på de fyra senaste omgångarna och även fastän motståndet har varit tufft, med bland annat spel mot Bayern München så kommer vi inte från att trepoängaren behöver ramla in här nu, annars riskerar Leverkusen verkligen att hamna efter. Alldeles för långt efter som vi ser det här om man har sju eller åtta pinnar upp efter bara nio spelade omgångar.
Så ett framåtlutat Bayer Leverkusen här, i vanlig ordning. De är ju en målgaranti som bekant men känslan säger att de kommer att trycka på för det ännu mer på fredag, lite av en nyckelmatch det här nu med tanke på ovannämnda scenario och Stuttgart vet vi även är jättebra och det krävs därför bra förberedelser här från värdens sida om de ska vinna den här fighten. Så ett stort fokus och ett stort intiativtagande från hemmalaget och det i kombination med att det är just målglada Stuttgart som tittar förbi här bör kunna resultera i fler än tre mål på BayArena på fredag känner vi.
Stuttgart är ju precis som Leverkusen en målgaranti som bekant, gjort 17 mål på 8 matcher så här långt i Bundesliga men samtidigt även släppt in 16(!). 33 mål på 8 matcher, de siffrorna ger väl ändå bilden av vad Stuttgart har varit här under inledningen? Det är ett otroligt målglatt gäng och här har vi väl ändå inga anledningar som helst att tro att det förändras?
Över 3.5 mål bra
Belocian och Adli är Bayer Leverkusens enda avbräck på fredag och det innebär superfina förutsättningar rent truppmässigt för Alonso, en viktig detalj såklart när det tuffa matchandet är verklighet och här om några dagar vet vi även att Champions League är tillbaka. Leverkusen ställs mot Liverpool på Anfield på tisdag.
För Stuttgarts del är Chabot avstängd här och missar med all säkerhet därför även mötet, utöver honom är Keitel, Raimund och Zagadou borta med skador och Diehl samt Stergiou är båda på väg tillbaka och kan mycket väl finnas med här. Det återstår att se däremot.
Så fördel hemmalaget här, helt klart är det så men Stuttgart räknar vi i alla fall med ger Leverkusen en fight här, de har flera gånger redan bjudit på mycket bra insatser i år och skapar alltid mycket målchanser, även mot de bästa lagen i världen. Så 3-1 eller 3-2, någonstans där räknar vi med att landa och klickar därmed också in över 3.5 mål i matchen till trevliga 1.94x insatsen hos Unibet. Lycka till!
RYGGA ÖVER 3.5 MÅL TILL 1.94 HOS UNIBET – 1000 KR GRATISSPEL
BONUS: 100% upp till 500 kr hos ComeOn
En 100-procentig välkomstbonus finns att ta del av för alla nya kunder hos ComeOn. Missa inte!
Hämta din bonus här.
Speltips:
Speltips: | Över 3.5 mål |
Odds: | 1.94 |
Bolag: | Unibet (1000 kr gratisspel) |
Spelstopp: | 20:30 |
TV: | TV-tablå |
Stream: | Live Streaming |
Lämna en kommentar