Oklar status på detta Italien och den bilden verkar många dela, sist räckte det till ett EM-guld men den här gången lär det se annorlunda ut. Truppen inte alls wow.
RYGGA ITALIEN (-1.5 ASIAN) TILL 2.18 HOS X3000 – HÄMTA 1000 KR BONUS
Lite får man konstatera att vibbarna kring Italien just nu liknar de inför EM 2021 när de som bekant gick hela vägen och vann, dvs. att ingen pratade sådär avsevärt mycket om dem utan snarare konstaterade att truppen var för svag och att det fanns åtminstone fem, sex landslag som var bättre. Den här gången är det alltså liknande förutsättningar men kanske att Italien har snäppet svagare trupp här inför 2024.
Så det ska bli superintressant att se hur långt det här kommer räcka för italienarna och det blir alltså redan tufft här i gruppspelet då man ramlat in i grupp B med Spanien och Kroatien. Tre lag kan däremot ta sig vidare från den här gruppen och möjligheterna därför goda för Italien om man besegrar Albanien här på lördag. Och det måste vi ändå slå fast att man bör göra relativt tryggt? Albanien absolut ett sämre landslag här och som vi ser det skiljer det kanske till och med två, tre nivåer landslagen åt.
För trots alla frågetecken i Italien så kommer vi inte från att man vann det här mästerskapet bara för tre år sedan, man har mängder av rutin från dessa sammanhang och tenderar att steppa upp när det väl vankas mästerskap eller allmänt viktiga/tuffa fighter. De vann exempelvis trots alla dessa frågetecken sin Nations League-grupp före Ungern, Tyskland och England och slog även Nederländerna sen i matchen om tredjepriset i samma tävling. Så det är ett italienskt landslag som uppenbarligen har vinster i sig och när det väl vankas en premiärrunda i EM, räknar vi därför med dem.
Vi är väl medvetna om att Spallettis trupp inte håller samma klass som ett Italien 2006 eller Frankrike 2024, men Albanien är fortfarande inte alls nära och visst vann de sitt EM-kval före Tjeckien och Polen, men här måste det nämnas att Polen exempelvis var värdelösa. De plockade en pinne mot Moldavien sett till två matcher. Tjeckien var heller inte de i bästa slag, Schick var out hela kvalet i princip och de imponerande inte alls sett till över åtta matcher. Därför är även statusen på detta Albanien väldigt oklar, så sent som för ett år sedan slutade de sist i sin Nations League grupp bakom Israel och Island och detta dessutom fast på noll vinster. Så vi förstår verkligen att frågetecken riktas mot Italien i och med att de är just Italien men absolut att Albanien även de ska lyftas som ett ordentligt frågetecken här inför. Blir högst troligt noll poäng för deras del men det kan mycket väl bli noll mål också där de förlorar alla tre matcher väldigt klart.
Italien vinner med 2-0
Spalletti väntas forma följande lag här på lördag;
Donnarumma; Bastoni, Buongiorno, Cambiaso, Di Lorenzo, Dimarco; Jorginho, Cristante, Frattesi, Chiesa; Scamacca
Ett gäng som bör kunna lösa en 2-0-vinst mot ett Albanien i en premiärrunda. Så enkelt är det. Ska nämnas här att Barella kan komma att kliva in här istället för Cristante men det återstår att se ifall han hinner tillbaka här. Även Fagioli är ett frågetecken och osäker till spel.
Sylvinho sägs ställa fram följande manskap;
Strakosha; Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami; Asani, Broja, Seferi
Albanien har uppenbarligen ett bra lag där många lirare till vardags lirar i just i Italien och Serie A men det är samtidigt tunt på många positioner och främst i offensiven känner vi där vi har en Seferi som till vardags lirar i Baniyas (Förenade Arabemiraten), Asani som även han är en startgubbe representerar Gwangju i Sydkorea. Sen har vi Ajeti i Cluj, Rumänien och Mitaj i Lokomotiv Moskva. Så en klart svagare trupp här och det betyder inte alls att vi tror att Albanien gör bort sig, utan de kommer att kliva in taggade till tänderna här i och med att det är lite av ett derby trots allt, men sett till över 90 så ser vi inte Italien tappa poäng här. 1-0 innan 60 och så sätter Italien även dit 2-0 innan domaren blåser av det hela.
Vi testar en slant på Italien (-1.5 asian handicap) till superfina 2.18x insatsen hos X3000.
RYGGA ITALIEN (-1.5 ASIAN) TILL 2.18 HOS X3000 – HÄMTA 1000 KR BONUS
NY EM-BONUS: 1000 kr gratisspel hos Unibet
En av många speljättar som boostat sin välkomstbonus inför EM 2024, från 100 kr till 1000 kr gratisspel. Superdeal!
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | 1 (-1.5 asian handicap) |
| Odds: | 2.18 |
| Bolag: | X3000 (1000 kr bonus) |
| Spelstopp: | 21:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar