speltips tipsmedoss kamil

Speltips Bayern München – Real Madrid 30/4: Los Blancos

Real Madrid någonstans det laget vi tycker förtjänar störst favoritskap med allt från historiken i Champions League och säsongen de faktiskt gör i år. Vi räknar med de även här på Allianz Arena, ett positivt resultat får de med sig.

RYGGA REAL MADRID (DNB) TILL 1.97 HOS UNIBET – HÄMTA 500 KR BONUS

Twitter Facebook

Champions League-semifinal på Allianz Arena där Bayern München går upp mot Real Madrid och mycket större än så här kan det verkligen inte bli, härlig ton på den här matchen redan dagar innan och såhär under måndagen, dagen inför. Staden kokar redan idag och ett underhållande dubbelmöte kommer vi med all säkerhet få, får vi egentligen se 70% av det vi fick se under kvartsfinalerna så bör vi vara tacksamma här.

Real Madrid kliver in här i dubbelmötet som storfavorit får vi slå fast när de betalar runt 1.50x till att gå vidare och det överraskar kanske lite, men säger samtidigt en hel del om Bayern Münchens säsong i år. De har inte alls haft det lätt och även fastän deras resultatrad i Bundesliga inte är jättedålig så är avståndet upp till Leverkusen allt för stort för att man ska kunna skydda sig bakom just det, att Leverkusen helt enkelt varit för bra. Sen har man en avgående Tuchel som tränare och där det internt blåser en del kring klubben, det förstärker bara känslan av att det är just Real Madrid som kommer att vara störst här efter 180 minuter och såklart inte bara det.

Real Madrid är Real Madrid och har även slagit ut världens bästa lag från den här turneringen, Manchester City vet vi alla skapade tillräckligt mycket med målchanser för att ta sig vidare från det dubbelmötet men till slut stod de ändå där som vinnare, Real Madrid, precis som många gånger förr. Det väger tungt i dessa sammanhang såklart, just historiken och vi är just inne på att det kommer att fälla avgörande här igen. Det i kombination med att Real Madrid har ett så pass oförutsägbar anfallsspel med Rodrygo, Vini och Bellingham, ett Bayern som skakat emellanåt under säsongens gång tror vi kommer att få det jättejobbigt med det, Kimmich, Kim, Dier och Mazraoui är en bra backlinje men absolut inte världsklass i våra ögon. Real Madrid är bättre både som lag och har just historien på sin sida, det resulterar i att de i alla fall löser ett kryss här på Allianz Arena på tisdag.

Dnb-marknaden

Musiala, Sane, Gnabry och Laimer har alla tränat i veckan och kommer därför även att vara tillgängliga här på tisdag, lirare som dock varit frågetecken och som det återstår att se kring, huruvida det faktiskt blir en startplats eller inte. Upamecano och de Ligt även de ett frågetecken och Boey, Marusic, Sarr och Buchmann out sedan tidigare.

Real Madrid får samtidigt numer klara sig endast utan Alaba och Courtois och det får vi någonstans slå fast är ett optimalt truppläge här inför tisdagen, inga nya skador och ja, Carvajal är out på grund av en avstängning och stod för en monsterinsats mot Manchester City, men Vazquez stod även han för just samma sak och har varit jättebra under de senaste veckorna. En lirare att lita på till 100% uppenbarligen och sättet han satte straffen på i straffläggningen mot Man City sammanfattar läget väldigt bra, han är ett alternativ för en semifinal i Champions League. Osar rutin.

Med det sagt så gillar vi alltså värdet här till höger främst och gillar Real Madrid (dnb) jättemycket till 1.97x insatsen hos Unibet, man löser minst krysset, det räcker vi med här i och med status på Bayern i år och i och med hur det såg ut emellanåt mot Arsenal. Real Madrid är snäppet vassare den här säsongen. 2-1 Real?

RYGGA REAL MADRID (DNB) TILL 1.97 HOS UNIBET – HÄMTA 500 KR BONUS

100% upp till 500 kr: hos No Account Bet

En 100-procentig välkomstbonus finns att ta del av för alla nya kunder hos No Account Bet.
Hämta din bonus här.

Speltips:

Speltips: 2 (dnb)
Odds: 1.97
Bolag: Unibet (500 kr bonus)
Spelstopp: 21:00
TV: TV-tablå
Stream: Live Streaming

Jämför odds: