Ja, det är en fråga man kan ställa sig då medierna inte bevakar vägen fram till Sommar OS 2020 i någon stor utsträckning. Dock finns det odds och en del information från spelbolag på nätet som man kan ta del av.
Sommar OS sker vart fjärde år och kvalen pågår som bäst. Fördelningen av platser till detta evenemang sker på olika sätt för herrarna beroende på världsdel, och för damerna tilldelas kontinenterna ett antal platser av IOK. När det gäller Europa är det UEFA som väljer utifrån placering i VM året innan.
Är Fotbolls-OS lika attraktivt som andra ligor?
Med tanke på många olika kvalspel i olika regioner i världen är det ett brett fält som ska bevakas vad gäller matcher. Dessa är inte heller de mest attraktiva för sportbolagen att sända på TV. Bättre är att satsa på att streama sport inom denna gren då vissa av dessa sänds direkt på spelbolagens sidor, om du lägger odds på matchen. Andra lösningar är att hitta bredare bevakning genom specifika bolag.
OS fotboll tycker vi har kommit lite i skymundan om man jämför mot attraktiva ligor och större evenemang som VM och EM. Dels kan detta i Europa bero på att lagen har en annan sammansättning där spelare är yngre och man saknar de stora professionella spelarna i större utsträckning. Såklart är det mer attraktivt att se matcher i La Liga eller Premier League där spelet är på topp.
En annan orsak är att OS får sin uppmärksamhet och sitt intresse när det väl börjar närma sig för de mer spännande matcherna och det riktiga utslagsspelet börjar. Här har OS en stor konkurrent med nuvarande ligor. Letar vi attraktiva och spännande matcher finns det ofta ett bra utbud på de populära ligorna som gör att intresset att följa en liga hela tiden är stort.
Som sportintresserad lär man också känna ligan och spelarna på ett bra sätt. Det ligger till grund för att de beslut man tar kring betting är väl grundade.
För OS fotboll är det en ny marknad där man behöver läsa på en hel del för att ta välgrundade beslut. Lagen förändras också till nästa tillfälle som inte ligger runt hörnet utan det är hela fyra år tills det är dags igen för den stora tävlingen. Det är helt enkelt en lång tid att följa kvalspel och lag fram till målet. När väl vinnaren har utsetts kommer lagen att formas om till nästa tillfälle.
Vad vi dock vet är att det är många som aktivt bevakar och har koll på vad som händer i kvalspelen till Fotbolls OS. Ju mer vi närmar oss starten för detta event kommer vi också se en bredare bevakning.
