speltips_skribent

Dagens kupong 7/10: Vi synar tre vinnare till 4,87 gånger pengarna!

Premier League, La Liga & Allsvenskan – därifrån hämtar vi våra tre spel, som i sin tur formar Dagens kupong. Välkomna in!

Stor bonusguide: Hämta en odds bonus från vår topplista. Vi listar marknadens bästa oddsbonusar i oktober månad! Hela listan finner ni här.

Twitter Facebook

Fulham – Arsenal, 13:00: 2 (1,70x)

Arsenal fortsätter att ta stora steg under Emery, och känslan är onekligen positiv kring Arsenal-lägret. Det råder minst sagt harmoni i laget och vi kan alltså konstatera att Arsenal gått segrande ur sju raka matcher inför söndagens möte mot Fulham. Vi har med andra ord ett formstarkt gäng framför oss, och med tanke på hur det sett ut för Fulham i inledningen på säsongen, så tycker man Arsenal bör ha en fin chans till att vinna igen.

Fulham har trots allt bara lyckats plocka på sig fem poäng efter sju spelade omgångar. Det är onekligen ett utropstecken. De har förvisso värvat riktigt bra i sommar, och tagit in ett flertal intressanta lirare. Men det råder samtidigt inga som helst tvivel om att det kommer att ta tid för Fulham. De kommer alltså närmst från en 3-0-förlust mot Everton, och då har inte Everton direkt imponerat. Därför väljer vi Arsenals sida i söndagens möte.

Atletico Madrid – Real Betis, 16:15: 1 (1,55x)

Atletico Madrid fick som bekant en svag start på säsongen, och noterades alltså för tre poängtapp i de fyra första omgångarna. Men efter segern över Monaco i Champions League så har de bevisligen ryckt upp sig. Atletico Madrid har, i våra ögon en bättre trupp i år än under fjolårets säsong, och det tror vi kommer att uppenbara sig ju längre in på säsongen vi kommer. Laget har nu vunnit fyra av sina fem senaste matcher, och alltså enbart tappat poäng på Santiago Bernabeu, 0-0 skrevs som bekant slutresultatet där.

Därför tror vi helt enkelt inte Real Betis räcker till i det här mötet. De har förvisso en fin höjd, och har faktiskt lika många poäng som Atletico Madrid, men det råder samtidigt inga som helst tvivel om att det är en stor skillnad här. Hade mötet spelats på Estadio Benito Villamarín, så hade det självklart varit andra förutsättningar, men på Wanda Metropolitano så ska bara Atletico vinna.

Norrköping – Djurgården, 17:30: 1 (1,85x)

Norrköping har högst troligt förlorat fighten om ett allsvenskt guld, men så länge chansen finns kommer de givetvis att gå för det. Sedan finns som bekant en Europa-plats att spela för, och därför behöver Norrköping bevara sitt fokus och se till att vinna resterande fighter. Hammarby, Malmö, Östersund och Häcken är trots allt inte allt för långt bakom i tabellen.

Vi har onekligen svårt att se att ett så pass ojämnt Djurgården ska kunna störa ett hemmastarkt Norrköping. Özkans lag blandar och ger allt för mycket, och kommer dessutom närmst från en förlust mot Östersund på hemmaplan, det innebär att de nu placerar sig 11 poäng ifrån en tredjeplats. Europa-spel kommer det därför inte att bli, och därför tror vi även Norrköping noteras för sin elfte seger på Östgötaporten!

Dagens kupong:

Söndagens kupong känns onekligen bra på förhand, en härlig mix av vinnare som onekligen är stora favoriter till att gå segrande ur sina fighter. De här tre oddsen kombinerat, betalar fina 4,87 x slanten hos Malina Sports!

”oddsbonus”  RYGGA TRIPPELN HOS MALINA SPORTS – FÅ 2100 KR I BONUS!

Dubbla 1000 kr till 2000 – hos 888sport

En 100-procentig välkomstbonus, upp till 1000 kr. Det får ni hos 888sport, via länken nedanför.
Skapa ett konto här.

Speltips:

Speltips: Trippel
Odds: 4,87
Bolag: Malina Sports (2100 kr)
Spelstopp: 13:00
TV: TV-tablå
Stream: Live Streaming