Jämnt så här på förhand men mål räknar vi med att få se här i Schweiz på lördag, fin kvalité i de offensiva leden och här är båda ute efter att spänna musklerna inför avresan till Tyskland.
RYGGA BLGM – JA TILL 1.83 HOS BETHARD – HÄMTA 500 KR BONUS
Ett Österrike i jättefint slag här inför lördagens fight mot Schweiz (sju vinster av åtta möjliga) och de känns verkligen superspännande här inför mästerskapet i Tyskland, ett fint EM-kval i ryggen och många fina insatser som bådar gott inför framtiden och vi vore därför heller inte sådär jätteförvånade om Österrike tom slutade före Nederländerna här i sin EM-grupp. Frankrike, Polen och Nederländerna finns i den gruppen och här räknar vi i alla fall med att Österrike ger jättarna en fight, så bra har de faktiskt varit här under de senaste månaderna och åren.
Kring Schweiz är status en aning mer oklar får vi konstatera efter ett svagt kval, de slutade bakom Rumänien i gruppen och det blev dessutom onödigt spännande i slutomgångarna i jakten på avancemanget. Absolut att man hade räknat med att Schweiz skulle vinna i alla fall åtta av tio matcher i det kvalet men de landade till slut bara på fyra vinster, i en grupp med Rumänien, Israel, Belarus, Kosovo och Andorra.
Vad det mer exakt berodde på är svårt att sia om, Schweiz vet vi ständigt presterar i de stora mästerskapen och gör det jättebra sett till deras förutsättningar, man har fin kvalité i truppen och är i alla fall bättre än vad kvalet påvisade. Det kan vi nog konstatera utan att ha fel, men absolut att man hade problem där och därför håller vi även Österrike snäppet högre inför EM. Känslan säger att de är en aning mer spetsiga.
Här på lördag kommer vi däremot inte att vilja sida, utan det känns väldigt ovisst så här på förhand och en mycket jämn fight bör vara att vänta. Små marginaler kommer att avgöra och vi ser verkligen både Schweiz och Österrike vinna här. Vi tänker dock att båda lagen inte lämnar banan mållösa i Sankt Gallen, Schweiz och Österrike gör en hel del mål och såhär i ett genrep inför ett EM tänker vi att båda lagen kommer att prioritera bort en ultradefensiv approach i jakten på lite mål. Målen ska inte underskattas här inför ett mästerskap, det ger både gruppen energi och får tron att växa och det tänker vi även är målsättningen i båda läger inför den här matchen.
1-1 här på Kybunpark
Schweiz sägs ställa upp följande manskap här på lördag;
Mvogo; Stergiou, Zesiger, Elvedi; Mbabu, Xhaka, Freuler, Ndoye; Vargas, Amdouni, Zuber
Österrike kommer till spel utan Sabitzer i alla fall, det är bekräftat och han har varit tydlig här inför, att han ännu inte släppt förlusten i Champions League och att han behöver ett par dagar till för att återhämta sig. Följande elva bör vi därför kunna få se här;
Pentz; Lainer, Lienhart, Wober, Prass; Seiwald, Laimer; Wimmer, Weimann, Schmid; Gregoritsch
1-1 som sagt efter en jämn 90 minutare, någonstans där räknar vi med att hamna och till 1.83x insatsen gillar vi därför också BLGM – Ja hos Bethard, vi fick se Schweiz göra fyra mål mot Estland i tisdags och Österrike slog Serbien under samma dag med 2-1. Så mål gör man och det är även något Österrike gjort här inför, i 16(!) raka landskamper. Schweiz har nätat i 13 av sina 15 senaste matcher. Målgaranti! Lycka till ifall ni hakar på här.
RYGGA BLGM – JA TILL 1.83 HOS BETHARD – HÄMTA 500 KR BONUS
100% upp till 500 kr: hos No Account Bet
En 100-procentig bonus finns att ta del av för alla nya kunder hos No Account Bet.
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | BLGM – Ja |
| Odds: | 1.83 |
| Bolag: | Bethard (500 kr bonus) |
| Spelstopp: | 18:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar