speltips tipsmedoss kamil

Speltips Roma – Bayer Leverkusen 11/5: Gästerna sätter sin prägel

Flärdfulla det här Bayer Leverkusen och formen otroligt fin sedan en lång tid tillbaka. Har alla anledningar att gå för det redan här i Rom.

RYGGA VÅRT SPELTIPS HOS UNIBET

Twitter Facebook

Xabi Alonsos Bayer Leverkusen kliver in i Europa League-semin mot Roma som favorit och med siktet inställt på en vinst redan här i Rom tror vi, de har alla anledningar att gå för det då Roma tappat mycket mark i Serie A och i jakten på Champions League, en delat fokus av den anledningen och dessutom ett tufft spelschema med Bologna som väntar här i helgen. På bortaplan.

Vi tänker därför att Roma kan få det riktigt tufft här på torsdag, trots spel på hemmaplan. De ställs mot Bundesligas hela formstarkaste lag i Leverkusen sett till i början på mars månad och det här Leverkusen gör både mycket mål och är fysiska och det tror vi Roma får problem med. Det blir inte det enklaste här, att jaga mål och samtidigt stå emot Diaby, Wirtz och grabbarna.

För det här Bayer Leverkusen har fullständigt öst in mål i Europa League-slutspelet så här långt, sammanlagda fem baljor blev det mot Monaco i playoff-rundan, fyra till mot Ferencvaros i åttondelsfinalen och här närmst i kvarten mot belgiska USG noterades Leverkusen för totalt fem mål. En livsfarlig offensiv i bortalägret den här torsdagen med andra ord och vi räknar med att de därför också får hål på det här Roma.

Odds från målmarknaden

Wijnaldum och Dybala har tränat med laget i veckan och bör kunna vara tillgängliga för spel här enligt rapporter från Italien och det är superviktiga nyheter då Roma inte direkt sett sådär jättebra ut framåt här på slutet. Blott tre mål på de fyra senaste matcherna. Det är dock så att Smalling fortsatt är out och här har vi att göra med ett tungt avbräck i Roma-försvaret, en detalj som helt klart öppnar upp ytterligare för den tyska storklubben.

För Leverkusens del saknas Lunev, Schick och Aranguiz på torsdag men det är lirare som varit out under större delen av säsongen, Lunev har gjort 90 minuter säsongen 22/23, Aranguiz står på 493 minuter och Schick har endast lirat 10 matcher. Man har gått urstarkt utan alla tre här sedan i mars månad.

Med det sagt så räknar vi med att Leverkusen tänder till här på torsdag då det trots allt vankas semifinal och att man på allvar utmanar om en trea här i Rom, mål åt båda håll känns därför som ett rimligt utfall här då Roma i princip garanterar mål framåt på Stadio Olimpico med Abraham och Dybala friska. Fint värde på målspelet hos Unibet som betalar 1.89 gånger degen för BLGM – Ja här – satt fint i båda Leverkusens fighter i kvartsfinalen. Lycka till!

RYGGA DITT SPEL HOS UNIBET – FÅ 100 KR FREEBET

Regler & Villkor gäller.

Sätt in och få 100 kr CASH – Utan omsättningskrav

Gå med Mr Green om du ännu inte gjort det, fin välkomstbonus väntar!
Skapa ett konto här.

Speltips:

Speltips: BLGM – Ja
Odds: 1.89
Bolag: Unibet (100 kr freebet)
Spelstopp: 21:00
TV: TV-tablå
Stream: Live Streaming

Jämför odds: