Vi lyfter ett par intressanta spel kring varje landslag inför VM i Qatar. Fokus här är på det nederländska landslaget med Louis van Gaal vid rodret.
Nederländerna poäng i gruppspelet: 9 poäng: 3.75 gånger pengarna hos Unibet
Nederländerna utslaget i kvartsfinal: 3.50 gånger pengarna hos Unibet
Nederländerna kliver in i VM 2022 med en stor revanschlusta efter att ha missat VM 2018 i Ryssland och de gör även detta väldigt formstarka med ett par väldigt fina resultat i ryggen. Det är ett bra landslag vi har att göra med och att de slutade före Belgien i Nations League sammanfattar väl ändå det hela hyfsat bra, fem vinster av sex möjliga och noll förluster, i en grupp med Belgien, Polen och Wales. Det är ett fint facit och man vann även sitt VM-kval relativt tryggt före Turkiet och Norge.
Att Nederländerna därför ska ta sig vidare från grupp A är i vår värld ett väldigt rimligt utfall med Ecuador, Qatar och Senegal, och det faktum att de först ställs mot Senegal tycker vi starkt talar för att det faktiskt blir nio poäng man kliver ut med. Gruppfinalen som vi vill kalla den, och ett Senegal utan Mane får oss att tro på att Nederländerna drar det längsta strået i premiären, sedan väntar alltså Ecuador i andra omgången och där ser vi ingenting annat än en trygg vinst för Nederländerna som då fått en fin start på äventyret i Qatar. Mot Qatar är sedan trean given, trots att van Gaal kommer att kunna rotera en aning. 9 poäng i gruppspelet till 3.75 gånger pengarna är därför taget alla dagar i veckan här.
Löser Nederländerna gruppvinsten ställs de högst troligt mot USA, Wales eller Iran från grupp B och här ska de väl ändå kunna lösa ett avancemang och då väntar med all säkerhet, vågar vi lova ett Argentina i en kvartsfinal. Där håller vi Messi & Co högre och klickar därför också in Nederländerna utslaget i kvartsfinal till mycket fina 3.50 gånger insatsen hos Unibet. Mycket trevligt värde på båda spelen. Lycka till!
TILLFÄLLIG VM-BONUS: Unibet erbjuder alla nya kunder 100% upp till 500 kr i välkomstbonus under VM 2022. Fram till den 18 december.
Nederländerna VM-grupp (A):
Ecuador
Nederländerna
Qatar
Senegal
Nederländernas VM-trupp:
Målvakter
Justin Bijlow (Feyenoord) Andries Noppert (Heerenveen) Remko Pasveer (Ajax)
Backar
Nathan Ake (Manchester City) Daley Blind (Ajax) Denzel Dumfries (Inter Milan) Matthijs de Ligt (Bayern Munich) Stefan de Vrij (Inter MIlan) Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen) Tyrell Malacia (Manchester United) Jurrien Timber (Ajax) Virgil Van Dijk (Liverpool)
Mittfältare
Steven Berghuis (Ajax) Frenkie de Jong (Barcelona) Marten de Roon (Atalanta) Davy Klaassen (Ajax) Teun Koopmeiners (Atalanta) Xavi Simons (PSV) Kenneth Taylor (Ajax)
Forwards
Steven Bergwijn (Ajax) Luuk de Jong (PSV) Memphis Depay (Barcelona) Cody Gakpo (PSV Eindhoven) Vincent Janssen (Antwerp) Noa Lang (Club Brugge) Wout Weghorst (Besiktas)

Lämna en kommentar