Valencia spelar om en Champions League-plats, samtidigt som Villareal spelar för ett nytt kontrakt i La Liga. Helspansk dubbel!
Valencia – Eibar, 12:00: 1 (1,45x)
Valencia infinner sig bara tre poäng ifrån en Champions League-plats när det nu bara återstår fyra omgångar att spela för. Barcelona, Atletico Madrid och Real Madrid kommer som bekant att plocka de tre första positionerna, vilket alltså innebär att det står mellan Getafe, Sevilla och Valencia i slaget om den sista!
Valencia kliver in i de fyra avslutande omgångarna med ett stort självförtroende, förvisso kommer man närmst från en förlust mot Atletico Madrid men innan dess, så hade man trots allt noterats för fyra raka segrar – Real Betis och Villarreal besegrades bland annat på bortaplan!
Förlusten mot Atletico Madrid kommer därför högst troligt inte att påverka Valencia inför de avslutande omgångarna. De är bevisligen riktigt starka just nu, och därför tror vi också de besegrar ett bortasvagt Eibar relativt tryggt på söndag.
Ettan klickas in till 1,45x!
Villarreal – Huesca, 18:30: 1 (1,55x)
Villarreal kommer närmst från tre raka segrar i ligaspelet, vilket innebär att de högst troligt spelar kvar i Spaniens högstaliga nästa säsong. Kontraktet är dock inte säkrat ännu, fem poäng skiljer de från fel sida av nedflyttningsstrecket, och finns det alltså fortsatt någonting att spela för under de avslutande omgångarna.
Vi är därför helt övertygade om att Villarreal går för en fjärde raka seger på söndag och mot ett SD Huesca, ska chanserna vara stora till att noteras för ytterligare en trea.
Huesca infinner sig först på en 19:e plats i tabellen, sex poäng ifrån säker mark – och har därför allting att spela för men! Deras siffror på bortaplan imponerar inte direkt, faktum är att Huesca bara noterats för två segrar på resande fot den här säsongen. Addera därtill att en av dem segrarna kom i den allra första omgången!
Med detta sagt så klickar vi alltså in en hemmaseger här – till godkända 1,55x!
Dagens dubbel
Valencia och Villarreal betalar tillsammans finfina 2,25 x slanten hos Unibet! Dagens bästa dubbel.
RYGGA DITT SPEL HOS UNIBET – FÅ 2000 KR I BONUS!
Sätt in 2000 kr, spela för 4000!
LeoVegas Sport erbjuder alla nya kunder en 200-procentig odds bonus på upp till 2000 kr!
Skapa ett konto här.
Speltips:
Speltips: | Valencia & Villarreal |
Odds: | 2,25 |
Bolag: | Unibet (2000 kr bonus) |
Spelstopp: | 12:00 |
TV: | TV-tablå |
Stream: | Live Streaming |
Lämna en kommentar