En stark premiär öppnar upp för ett danskt avancemang från Grupp C – men först krävs en seger mot Australien på torsdag!
Danmark besegrade Peru med 1-0 efter en straffmiss från Perus sida, samt ett Yussuf Poulsen-mål. Och väl där tror vi slaget om andra platsen avgjordes. De flesta är nog överens om att Frankrike är störst favoriter till att vinna hela Grupp C – trots den något svaga premiären. De lyckades som bekant endast besegra Australien med 2-1, och det krävdes alltså ett självmål i den 81:a matchminuten för att segern skulle bli ett faktum.
Hur många det säger om Australiens insats är givetvis svårt att bedöma. Frankrike spelade absolut inte på sin högsta nivå, och det såg vid många tillfällen väldigt lojt ut. Dålig rörelse, samt lite vilja var det vi fick se från Frankrikes sida, men vi är samtidigt övertygade om att de växer in i turneringen. De har onekligen ett av världsmästerskapets allra bästa lag.
Danmark var som bekant illa ut mot Peru när domaren – efter en VAR-situation – tilldömde en straff till sydamerikanerna. Christian Cueva vill nog helst glömma den straffen, då den gick cirka fem meter över. Och just extra mycket för att straffmissen – högst troligt – innebär att man är ute ur turneringen.
Danmark säkrar som sagt högst troligt, vid seger över Australien avancemanget till en åttondelsfinal. Och det är en ordentlig morot för det danska landslaget, som onekligen har alla förutsättningar till att slå Australien på torsdag. De är givetvis ett bättre fotbollslag i grunden, och bör därför också kunna bryta ner motståndaren i det här mötet.
Fint spelvärde på 1X2-marknaden
Danmark har en ingrediens som inte Australien har, och han stavas Christian Eriksen. Han var i många stunder osynlig i mötet mot Peru senast, men då och då blixtrar han till – precis som han gjorde vid segermålet, när han slog den avgörande passningen till Yussuf Poulsen. Just den detaljen, blir ofta avgörande i täta och jämna fotbollsmatcher.
Utöver det har Danmark en riktigt stark defensiv – den defensiva triangeln med Schmeichel, Kjaer och Christensen. Samtliga tre såg oerhört bra ut mot Peru, och blir ytterligare en avgörande detalj för detta danska landslag. Schmeichel kanske var matchens spelare mot Peru, då han stod för ett flertal helt avgörande räddningar när Peru låg på för ett lednings- samt kvitteringsmål.
Vi tycker helt enkelt att det danska landslaget har stor potential, och med en seger i bagaget bör självförtroendet vara på topp inför torsdagens möte mot Australien. De ska vara steget större än sin motståndare.
Efter att ha tittat runt lite på de olika spelmarknader som erbjuds, så anser vi spelvärdet ligga på 1X2-marknaden, då en dansk seger nästan betalar dubbla degen. Därför blir det också vårt speltips – den raka ettan! Den betalar fina 1,94 x smeten hos spelbolaget Coolbet!
RYGGA DITT SPEL HOS COOLBET – FÅ 1000 SEK I BONUS!
Betta hos Betsafe – få en boostad välkomstbonus!
Betsafe erbjuder alla nya kunder i Sverige en 100-procentig välkomstbonus – upp till 2000 SEK!
Gå med Betsafe här.
Speltips:
| Speltips: | 1 |
| Odds: | 1,94 |
| Bolag: | Coolbet (1000 kr bonus) |
| Spelstopp: | 14:00 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Streama fotboll |

Lämna en kommentar