sociala medier facebook

Speltips Everton – Chelsea 17/10: Lockande med Chelsea här

En väldigt bra insats av Chelsea här senast mot Bournemouth och den bådar gott tycker vi inför framtida matcher. Tuff bortafight detta, men vi tror stenhårt på Alonsos lagbygge.

RYGGA CHELSEA TILL 2.20 HOS COMEON – 500 KR BONUS

Twitter Facebook

En på alla sätt och vis knepig bortafight detta för Alonsos Chelsea men vi lockas trots det av värdet på dem här och finner det intressant att faktiskt klicka in ett något skakigt Chelsea inledningsvis till 2.20x pengarna hos ComeOn. För det har ju varit lite upp och ner här under inledningen, men vi tycker också mycket har varit väldigt bra och för varje omgång som passerar så räknar vi bara med att allt fler saker kommer att sitta för deras del. Mycket nytt trots allt, men 5-1-vinsten mot Bournemouth här senast var ytterligare ett steg i rätt riktning tycker vi och den 90-minutaren slog onekligen fast att man har en av ligans bästa offensiver.

Så med den typen av offensiv med i bilden här mot Everton borta, så blir 2.20x intressant i vår värld. En jämn match detta så här på förhand och just den typen av detaljer tänker vi därför kommer att fälla avgörandet på lördag. Just spetsen och kvalitén längst upp i banan och över 90 ser vi att Chelsea drar nytta av sin offensiv mer än vad Everton gör. 15 gjorda mål numer på Chelsea efter blott sex spelade, det kan inte underskattas och här är ju bara Brighton och City bättre just nu. Everton har gjort åtta och visst har det nu räckt till att säkra exakt lika många poäng som Chelsea, men i det långa loppet vinner Chelsea fler matcher med den typen av kvalité och det kommer att bli tydligt framöver.

Och för att stanna kvar i offensiven en liten stund till så kan man också bara lyfta de specifika gubbarna båda lagen har just där uppe i banan, Pedro står noterad för 5+3 redan och Rogers på 4+1, man har alltså 13 poäng i två spelare där Chelsea och det är inte riktigt något Everton kan mäta sig med. Barry har gjort tre förvisso, men det är just bara det man har och det konstaterar vi helt enkelt fäller avgörandet här på lördag.

Chelsea vinner

Tre avbräck bara i Chelsea-lägret här inför och det är Reece James, Jamie Gittens och Emmanuel Emegha, så förutsättningarna goda rent truppmässigt och Xabi Alonso kommer därmed att forma en stark elva på lördag. Ett Chelsea här med som ju som bekant inte lirar Europa-fotboll den här säsongen, också någonting att ha med sig in både här och framöver.

Everton har eventuellt hela truppen tillgänglig på lördag, med undantaget Branthwaite och Mykolenko, de båda är ett frågetecken och osäkra till spel, men sägs båda också ha goda möjligheter att lira den här matchen. Så återstår att se, men överlag en bra situation i laget.

Med det sagt så testar vi en slant på Chelsea och gör det till 2.20x degen hos ComeOn, vi förstår också att Everton är obesegrade så här långt, och att en supertuff fight därför väntar för Chelsea, men just fem gjorda mål senast och att ytterligare tid passerat där Alonso fått jobba på i lugn och ro i skuggan av CL gör så att vi inte kan hålla oss borta från investeringen. Vi kör! En tung trea för Chelsea detta!

RYGGA CHELSEA TILL 2.20 HOS COMEON – 500 KR BONUS

NY BONUS hos Bethard: 1250 kr free bet

Matchat gratisspel på upp till 1250 kr hos speljätten Bethard! Passa på och testa ett nytt spelbolag om du än inte har ett konto hos dem.
Hämta ditt free bet här.

Speltips:

Speltips:2
Odds:2.20
Bolag:Comeon (500 kr bonus)
Spelstopp:13:30
TV:TV-tablå
Stream:Live Streaming

Jämför odds: