Förlust för England i premiären av Nations League och det öppnar upp för ett engelskt landslag som går för strupen här på tisdag. Stor skillnad också sett till kvalité och det bör kunna resultera i en väldigt trygg vinst för engelsmännen. 2-0 eller 3-0 säger vi.
RYGGA 2 (-1.5 ASIAN) TILL 2.05 HOS NYA EXPEKT – 1500 KR BONUS
Trots bortaspel här för det engelska landslaget så räknar vi med ett stort engelskt övertag rent spelmässigt och även att det här blir en trygg resa till slut också, för som vi ser det är skillnaden enorm och England är också tvungna att vinna efter nederlaget mot Spanien. Två faktorer som öppnar upp för en engelsk seger med två mål eller fler här i Prag på tisdag.
Och just det här Tjeckien håller vi alltså inte särskilt högt, ett riktigt svagt VM där de bevisade att de var ett av VM:s sämsta gäng och att de inte håller någon vidare nivå, de föll även i premiären här i Nations League mot ett Kroatien på hemmaplan. Och även fastän Kroatien klev in där som favorit, så var inte Tjeckiens insats särskilt bra heller. Utan de är bleka och då ska man helt enkelt inte ha en chans mot det här England som kommer att jaga tre poäng vilt i det här mötet.
Vi tycker därför också om England (-1.5 asian handicap) till allt över dubbla degen här, 2.05x pengarna får vi för det borta hos nya expekt och det är bra då England rent offensivt stod för en bra insats mot Spanien och skapade mycket målchanser. De missade även en straff via Harry Kane vid ställningen 2-1 England i den matchen, så man hade mycket väl kunnat göra tre på världsmästarna och det är någon slags indikation på något. Sen är konkurrenssituationen också nyttig i England, oavsett gubbar man faktiskt ställer fram här så kommer de vilja att visa framfötterna och det är ständigt ett argument som talar för engelsmännen. 2-0 löser de därför här på tisdag, om inte större siffror än så.
2.05x pengarna hos nya expekt
Tjeckien får klara sig utan en hel drös med spelare här på tisdag och även det är en faktor att ta hänsyn till, ingen Zima, Rynes, Jurasek, Vlcek, Provod, Visinsky eller Chory här som alla lämnade återbud inför Kroatien senast. Som om det inte vore nog så saknas även Krejci, Lingr och Karabec, den sistnämnda blev utbytt skadad i premiären och än är det inte helt fastslaget att han missar spel på tisdag, men enligt rapporter ser chanserna inte direkt bra ut. Så många avbräck i Tjeckien och då är det redan ett gäng som verkligen saknar alternativ när motstånd mot den här typen av bjässar väntar.
England åkte samtidigt inte på några nya skador mot Spanien och därmed är det bara Lewis Hall som är ett frågetecken här inför, han åkte på någon mindre skadad på träningen här och kommer av allt att döma inte riskeras här.
Med det sagt så givet att faktiskt testa en slant på England (-1.5 asian handicap) till 2.05x pengarna hos nya expekt, vi ser att de vinner med 3-0 till och med då det var längesen Tjeckien faktiskt var bra. Inget landslag som direkt är på väg upp och ett under också att de tog sig hela vägen till ett VM. Så 2-0 eller 3-0 England och ett stort lycka till till er alla som hakar på här.
RYGGA 2 (-1.5 ASIAN) TILL 2.05 HOS NYA EXPEKT – 1500 KR BONUS
NY BONUS hos ComeOn: Sätt in 500 kr, betta för 1000
Är du ännu inte kund hos ComeOn? Då väntar den här trevliga bonusen på dig, dubbla din insättning upp till 1000 kr.
Hämta din bonus här.
Speltips:
| Speltips: | 2 (-1.5 asian handicap) |
| Odds: | 2.05 |
| Bolag: | nya expekt (1500 kr bonus) |
| Spelstopp: | 20:45 |
| TV: | TV-tablå |
| Stream: | Live Streaming |

Lämna en kommentar